Dowód zawsze osobisty - wypowiedź PUODO

Zaciągnięcie pożyczki w parabankach, korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej, wyrobienie fałszywych dokumentów - to tylko niektóre z licznych zagrożeń. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przypomina o tym, by dbać o nasze dane osobowe. Szczególną uwagę zwraca na sposób i miejsce wykorzystywania dowodów osobistych, bowiem jego utrata prowadzi do poważnych konsekwencji. 

Utrata dowodu osobistego powoduje negatywne skutki, dlatego jego brak należy niezwłocznie zgłosić do Urzędu Gminy lub Miasta. Pozwalanie na kserowanie dowodów osobistych różnym instytucjom m.in. pracownikom firm teleinformatycznych, energetycznych, pracownikom banków to praktyka zbyt ryzykowna. Prezes UODO przestrzega, że takie działania są niezasadne. 

Kolejnym problemem jest dowód osobisty jako zastaw za wypożyczenie sprzętu sportowego lub rekreacyjnego. Podobne sytuacje spotykane są w klubach fitness, kręgielniach itd. Doktor Edyta Bielak-Jomma zaznacza, że zostawienie naszego dokumentu tożsamości w zastaw jest niezgodne z prawem. I może podlegać karze ograniczenia wolności lub grzywny. Prezes UODO zwraca również uwagę na pokazywanie dokumentu tożsamości pracodawcy w momencie podpisywania umowy.  Zaznacza, że pracodawca nie może przechowywać kopii naszego dowodu osobistego. 

Ostatnim punktem wystąpienia jest sposób i miejsce przechowywania naszego dowodu tożsamości. Prezes UODO zaznacza, by świadomie i rozważnie udostępniać swoje dane osobowe. Konieczne jest schowanie dowodu w bezpiecznym i niewidocznym dla złodzieja miejscu. A przede wszystkim, by nie zwlekać z zawiadomieniem właściwych urzędów o jego utracie. 

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232