Fałszywi kontrolerzy

Urząd Ochrony Danych Osobowych wydał komunikat, w którym zaleca ostrożność. Okazuje się, że u przedsiębiorców pojawili się urzędnicy, podający się za kontrolerów z UODO. Prezes UODO oraz Inspektorzy ODO zalecają zachować ostrożność.

Urząd Ochrony Danych Osobowych pisemnie i telefonicznie zawiadamia o planowej kontroli. PUODO przypomniał także w styczniowym artykule o upoważnieniu, które musi zawierać:

·         podstawę prawną,

·         oznaczenie UODO,

·         informacje identyfikujące kontrolera tj. imię, nazwisko, numer legitymacji służbowej,

·         określenie przedmiotu oraz zakresu kontroli,

·         oznaczenie kontrolowanego,

·         termin rozpoczęcia oraz przewidywanego zakończenia kontroli,

·         podpis PUODO,

·         pouczenie wraz z datą i miejscem wystawienia upoważnienia.

 

 

Kontrolerzy UODO posługują się legitymacją służbową, zawierającą: imię i nazwisko pracownika, numer oraz datę ważności legitymacji, fotografię pracownika, podpis posiadacza oraz wystawcy, hologram oraz stanowisko służbowe. Legitymacja służbowa pracowników UODO charakteryzuje się kolorem niebieskim, wizerunkiem Orła Białego na czerwonej tarczy oraz czarnymi i drukowanymi napisami: Rzeczpospolita Polska, Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Konieczne jest zweryfikowanie osoby podającej się za kontrolera. Należy także pamiętać, że oszustom wykorzystującym przepisy do wyłudzenia pieniędzy grożą niemałe kary.

 

legitymacja.png

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232