Informacja o zakładzie pracy rodzica przy zapisie do placówki oświatowej

Nadszedł proces rekrutacji do szkoły. Placówki oświatowe wciąż zbierają dane nadmiarowe. Problem stanowią m.in. karty zgłoszenia przyjęcia do świetlicy szkolnej, wnioski o zapisanie do przedszkola.

Inspektorzy Ochrony Danych Osobowych przypominają o tym, aby nie zbierać takich danych jak: miejsce wraz z adresem oraz stanowiskiem pracy od rodziców. Są to dane nadmiarowe. Inspektorzy Ochrony Danych Osobowych zaznaczają także, że nie ma podstawy prawnej do przetwarzania takich danych. Zbieranie tych danych jest niezgodne z prawem, o czym wspominano jeszcze za czasów GIODO. Danych dotyczących miejsca pracy rodziców nie zbieramy także w przypadku wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola oraz deklaracji o kontynuowaniu zajęć w danym przedszkolu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c RODO zbieranie danych powinno być adekwatne, stosowne oraz ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są one przetwarzane. W przypadku zbierania danych dotyczących miejsca pracy, stanowiska oraz wynagrodzenia rodzica dziecka zapisującego do świetlicy lub przedszkola dochodzi do naruszenia zasady minimalizacji danych. Dlatego Inspektorzy Ochrony Danych Osobowych zaznaczają, że wystarczy jedynie oświadczenie rodzica o tym, ze jest osobą pracującą, inne dane nie są potrzebne.

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232