Kara od UODO dla szkoły!

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 20.000 zł na Szkołę Podstawową nr 2 w Gdańsku za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

Przy wejściu do stołówki szkolnej znajdował się czytnik biometryczny (odcisk palca), który umożliwiał sprawdzenie, czy rodzice danego dziecka uregulowali płatność za obiady. Zdaniem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych szkoła robiła to bez podstawy prawnej, gdyż mogła wykorzystać inne metody, które nie wymagały by tak głębokiej ingerencji w prywatność dzieci. Szkoła co prawda pozyskała wcześniej pisemne zgody rodziców, ale zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie było to wystarczające, gdyż jednostka miała możliwość weryfikacji tożsamości dzieci poprzez karty elektroniczne lub nazwisko i numer umowy na posiłki.

Dyrektor Szkoły, Pani Marlena Grzelak podkreśla, że takie rozwiązanie było sugestią rady rodziców, gdyż poprzedni system weryfikacji za pomocą kart magnetycznych nie sprawdził się. Dodatkowo Dyrektor szkoły zapowiada, że zostanie złożone odwołanie od decyzji Urzędu Ochrony Danych Osobowych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ciekawe jaki będzie miał dalszy przebieg sprawa.

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232