Kontrole UODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych udostępnił zatwierdzony przez Prezesa UODO roczny plan kontroli sektorowych. W pierwszej kolejności UODO zajmie się administracją publiczną i sektorem prywatnym. Kontroli nie zabraknie także w sektorach zdrowia, szkolnictwa, organów ścigania, czy w sądach. 

Do tej pory Urząd Ochrony Danych Osobowych nie wizytował jednostek publicznych oraz prywatnych. Wpłynięcie dużej ilości skarg oraz nieustanne zgłoszenia naruszeń ochrony danych osobowych skłoniły UODO do szybkiego działania. Kto może spodziewać się kontroli? 

Kontrole sprawdzające m.in. miejski monitoring wizyjny rozpoczęły się już w 2018 roku. Urząd Ochrony Danych Osobowych zadeklarował, że działania te będą kontynuowane. Kontrole obejmują także zakres udostępnień danych w Biuletynie Informacji Publicznej. 

Do kontroli powinny przygotować się także sektory prywatne oraz organy ścigania m.in. Policja, Straż Graniczna, Areszty Śledcze. Kontrolerzy UODO sprawdzą zastosowane przez nich środki techniczne oraz organizacyjne, których celem jest zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem, kopiowaniem, zmienianiem, czy usuwaniem danych.  Sektor prywatny zweryfikowany będzie m.in. w obszarach telemarketingu. Sprawdzone zostaną także stosowane u brokerów podstawy prawne. 

Monitoring wizyjny zostanie skontrolowany również w szkołach i innych placówkach oświatowych. Nie obejdzie się także bez weryfikacji przetwarzania danych w związku z prowadzoną rekrutacją. Roczny Plan UODO obejmuje także sektory zdrowotne. 

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232