STRAJK NAUCZYCIELI

Ministerstwo Edukacji Narodowej wysłało prośby o wprowadzenie do Systemy Informacji Oświatowej, nieobecności strajkujących nauczycieli. Zaczęły pojawiać się wątpliwości pracowników jednostek oświatowych. UODO rozwiał wszystkie wątpliwości. 

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wyjaśniła, że ,,wprowadzanie do systemu informacji oświatowej danych o tym, który nauczyciel bierze udział w strajku, nie ma podstaw prawnych". Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o systemie informacji oświatowej określa wprawdzie dane dziedzinowe nauczycieli, które należy gromadzić w systemie m.in. są to przyczyny ich nieobecności, ale nie wyjaśnia, co należy rozumieć pod pojęciem „przyczyny nieprowadzenia zajęć”. Doprecyzowanie tego pojęcia znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy systemu informacji oświatowej. W rozporządzeniu nie ma w zmianki o tym, że do systemu informacji oświatowej należy wprowadzić przyczynę nieobecności pracownika związaną z udziałem w strajku.

UODO oraz wspomniane wyżej przepisy rozwiewają wszystkie wątpliwości pracowników jednostek oświatowych. Podsumowując, nieobecności strajkujących nauczycieli nie należy umieszczać w systemie informacji oświatowej.

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232