Wielka Brytania zastąpi RODO własnym systemem ochrony danych

Podczas konferencji Partii Konserwatywnej, która odbyła się 3 października 2022 roku, Sekretarz Stanu ds. Cyfrowych, kultury, mediów i sportu poinformowała, że Wielka Brytania zastąpi RODO ,,własnym, przyjaznym dla biznesu i konsumentów, brytyjskim systemem ochrony danych”. 

Celem brytyjskiego systemu ochrony danych będzie ochrona prywatności konsumentów i zapewnienie bezpieczeństwa ich danych. Ma zapobiegać startom, które wynikają z cyberataków i naruszeń ochrony danych, jednocześnie chroniąc prywatność. Sekretarz Donelan podkreśliła, że nowy plan ochrony danych ma skupić się na wzroście i zdrowym rozsądku. 

Projekt brytyjskie ustawy o ochronie danych oraz informacji cyfrowej został wycofany do poprawek. Obecnie nie wiadomo, kiedy przepisy projektu zostaną zachowane, a które ulegną redukcji. 

Projektowane przepisy mają zapewnić ochronę danych osobowych przed nadużyciem i nieprawidłowym wykorzystaniem. Będą one wymagać od firm, aby udostępniały informacje o swoich praktykach dotyczących danych ludzi i aby informowały ich o wszelkich naruszeniach danych. Ponadto ustawa będzie wymagać od firm, aby zachowywały odpowiednie zabezpieczenia w celu ochrony danych osobowych. Brytyjski system ochrony danych jest obecnie w trakcie konsultacji z organizacjami i przedsiębiorstwami, aby zapewnić, że będzie on odpowiadał wszystkim standardom bezpieczeństwa danych.

Konferencja zakończyła się zapewnieniem, że nowe prawo o ochronie danych będzie musiało zapewnić wszystkim w Wielkiej Brytanii ochronę i wprowadzi lepszy system przetwarzania danych.

‹ Wróć do listy aktualności

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232