Blog

Krajowe Ramy Interoperacyjności dla Jednostek Oświatowych

8 lutego 2024

Krajowe Ramy Interoperacyjności (KRI) stanowią fundament skutecznego funkcjonowania podmiotów realizujących zadania publiczne, w tym placówek oświatowych. Przedstawione obowiązki związane z KRI nakładają na te instytucje szereg zadań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa informacji oraz efektywnej zarządzania systemami teleinformatycznymi.

Rola i wyzwania Inspektora Ochrony Danych w jednostce publicznej

27 września 2023

W jednostkach publicznych, ze względu na charakter ich działalności i dostęp do danych obywateli, DPO ma szczególnie istotną rolę w zapewnieniu przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych oraz budowaniu zaufania społecznego. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź!

Ochrona danych osobowych w instytucjach publicznych

7 lipca 2023

Badanie ChronPESEL.pl o Krajowego Rejestru Długów (KRD) pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych pokazuje, że 40% Polaków za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych uważa działanie oszustów. Jednocześnie 90% badanych twierdzi, że wie, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Co z firmami i instytucjami państwowymi, które zarządzają danymi klientów czy obywateli? Czy one także mają obowiązek ich ochrony?

Dane osobowe a wirtualna rzeczywistość (VR). Co warto wiedzieć?

12 czerwca 2023

Ludzie coraz częściej przenoszą się do wirtualnej barwnej rzeczywistości, połączonej elementami świata realnego i fikcyjnego. Specjalne okulary, symulujące dotyk rękawice, owijające ciała kostiumy czy wielokierunkowe bieżnie pozwalają im przemierzać bezkres transcendentalnego świata jako ich spersonalizowane awatary. Metaverse jest pojęciem, które w 1992 r. pokazał światu Neal Stephenson w powieści „Zamieć”. Od trzech lat wizja literacka zaczyna się materializować w postaci cyfrowego świata.

Ochrona danych osobowych w e-commerce?

10 maja 2023

RODO wprowadziło zmiany, które mają duże znaczenie dla przedsiębiorców zajmujących się handlem elektronicznym. Jakie kroki powinni podjąć właściciele e-sklepów, aby dostosować się do nowych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych?

Cyfryzacja w jednostkach publicznych. Dlaczego warto?

11 kwietnia 2023

Postęp technologiczny sprawia, że wiele codziennych spraw można załatwić online. Nie trzeba iść do banku, aby złożyć wniosek kredytowy czy stać w kolejce do urzędu, aby złożyć formularz. Choć nie wszystkie obszary są w pełni zdalne, to cyfryzacja jednostek publicznych ułatwia życie ich pracownikom i interesantom, choć to nie jedyne korzyści.

Co z dokumentacją medyczną ucznia po zakończeniu nauki w szkole?

23 stycznia 2023

Dokumentacja medyczna ucznia jest ważnym elementem opieki zdrowotnej nad młodzieżą podczas pobierania nauki w szkole. Ale co dzieje się z tą dokumentacją po zakończeniu przez ucznia nauki w szkole? Czy przekazywana jest ona rodzicom lub uczniowi, czy też pozostaje w posiadaniu szkoły? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć zasady obowiązujące w tym zakresie.

Nowe wzory kwestionariuszy wstępnego wywiadu przed szczepieniem dzieci przeciw COVID-19

11 stycznia 2023

Szczepienia przeciw COVID-19 stały się ważnym elementem walki z pandemią koronawirusa. W celu umożliwienia rodzicom podjęcia świadomej decyzji o szczepieniu swoich dzieci przeprowadzany jest wstępny wywiad z rodzicami lub opiekunami prawnymi. W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej oraz pojawieniem się nowych szczepionek również kwestionariusze wstępnego wywiadu ulegają zmianom. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej nowym wzorom kwestionariuszy wstępnego wywiadu przeprowadzanych przed szczepieniem dzieci przeciw COVID-19.

Wielka Brytania zastąpi RODO własnym systemem ochrony danych

7 grudnia 2022

Podczas konferencji Partii Konserwatywnej, która odbyła się 3 października 2022 roku, Sekretarz Stanu ds. Cyfrowych, kultury, mediów i sportu poinformowała, że Wielka Brytania zastąpi RODO ,,własnym, przyjaznym dla biznesu i konsumentów, brytyjskim systemem ochrony danych”.

Darmowe konsultacje
Darmowe konsultacje

Wypełnij formularz jeżeli jesteś zainteresowany darmowymi konsultacjami

+49 173 5317232